Oživitev trškega jedra Jurovski Dol

• DRUŠTVO VINOGRADNIKOV SV. JURIJ V SLOV. GORICAH
  • DRUŠTVO KMEČKIH GOSPODINJ SV. JURIJ V SLOV. GORICAH
  • KUTLURNO DRUŠTVO IVAN CANKAR JUROVSKI DOL
  • GOSTILNA ŠPINDLER, KONRAD MATEJA S.P.
  • PROSTOVOLJNO GASILSKO DRUŠTVO SV. JURIJ V SLOV. GORICAH

Občina Sv. Jurij v Slov. goricah ima v letu  2012 obnovljeno vaško/trško jedro, ki predstavlja zaokroženo celoto, katero tvorijo kulturni dom, Slomškov dom, župnišče Gostilna Špindler in dominanta trga, gotska cerkev, posvečena Sv. Juriju. Osrednji občinski trg, ki s svojo krožno podobo daje videz celovitosti in povezovanja ter nam zaradi njegove odlične akustičnosti, daje priložnost za organizacijo raznih prireditev in drugih dogodkov na prostem. V želji, da trg postane mesto druženja vseh generacij, mesto obujanja in ohranjanja kulture in kulturne dediščine območja, mesto pridobivanja novih znanj, izvajamo projekt Oživitev trškega jedra.

Na trgu se bodo v okviru projekta odvijale različne prireditve, srečanja, delavnice, dnevi različnih tematik, ki bodo v prvi vrsti namenjeni občanom Občine Sv. Jurij v Slov. goricah, cilja pa se tudi na širšo populacijo, torej turiste. Trškemu jedru se bo z realizacijo projekta skušala vrniti funkcija, ki jo je imel v preteklosti, ko so trška jedra pomenila središče bivanja in dogajanja v kraju. Trgu želimo z izvedbo projekta »vdihniti dušo«, kar lahko storimo s pomočjo kulturne dediščine in kulturnega potenciala ter prenašanja znanj na mlade rodove, kar so v projektu nosilni elementi revitalizacije trga. V želji, da trg postane prostor zbiranja kulture, znanja in kulturne dediščine, z namenom povezovanja vseh generacij in širokim partnerstvom v projektu, ki prihajajo iz različnih panog, se bo izoblikovala raznolika ponudba aktivnosti, dejavnosti in prireditev, pa tudi izobraževanj, predvsem z namenom obujanja spomina na domačina, poslanca državnega in deželnega zbora, ministra v Koroščevi vladi in župana Malne in predvsem izrednega slovenskega domoljuba, Ivana Roškarja ter promociji Roškarjeve trte, ki raste na zelenici tik ob trgu. S projektom bomo kupili opremo (prenosljiv oder, premične stojnice, gasilske mize, digitalni spomenik, degustacijske kozarce, mikrofone idr.), ki je potrebna za izvedbo prireditev in drugih dogodkov: izvedba simpozija o kmetu in politiku pod njegovo trto, prireditev poezije pod Roškarjevo trto, izdaja knjige o življenju Ivana Roškarja, izvedba delavnic za otroke na temo Ivan Roškar in ohranjanje kulturne dediščine, izvedba delavnic o uporabi defibrilatorja, izvedba prireditve Ličkanje na vasi in Pričakajmo mlado vino pod Roškarjevo trto. Vse zgoraj navedeno pa bomo seveda uporabljali tudi za številne dogodke, ki se na trgu odvijajo že sedaj in so zmeraj pogrešljiv del pri izvedbi prireditev.

Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.

Cilj: Varovati okolje, ohranitev naravnih vrednost, kulturne dediščine

Ukrep: Aktivnosti in infrastruktura za spodbujanje rabe obnovljivih virov energije in okolju prijaznih oblik transporta, podpora za razvoj tržnih in turističnih dejavnosti (prosti čas, razvoj kulturnih dejavnosti, tehniška dediščina, spodbujanje aktivnega življenjskega sloga)

Pričakovani rezultati: Novi produkti, ki prispevajo k razvoju turizma, ekologije, športa, kulture in društvenih dejavnosti

Dodatne informacije:

esrr

ovtarlogo

JVIZ IN VVZ OŠ J. HUDALESA VABI NA DELAVNICO O KALIGRAFIJI

slika

JVIZ in VVZ OŠ J. Hudalesa Jurovski Dol v okviru projekta "Oživitev trškega jedra" vabi na delavnico o kaligrafiji, ki bo potekala v soboto, 3.8.2019 od 9. do 12. ure na trgu v Jurovskem Dolu.

Udeležba na delavnici je brezplačna, prav tako vse materiale in pisno orodje udeleženci dobijo na delavnici.

Prijava na delavnico je obvezna, udeleženci se lahko prijavijo na elektronski naslov Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate..

O LEPOPISJU – KALIGRAFIJI

Ob učenju veščin pisanja in ob vajah lepopisja razvijamo koncentracijo. Ob potezah peresa v določeni smeri se tečajniki učijo prepoznati detajle posameznih črk in tako razvijajo sposobnost pozornosti. Ta veščina ročnega izražanja je posebej primerna za otroke, pa tudi odrasle, ki v svetu polnem digitalne tehnike nimajo možnosti izvajati ročnih spretnosti in tako skozi zabavo razvijati sposobnost osredotočanja misli in predvsem potrpežljivosti.

Prav zaradi teh lastnosti se kaligrafija prav tako uporablja v terapevtske namene kot neke vrste meditacija. Zaradi tehničnega izziva, ki ga kaligrafija predstavlja, strokovnjaki trdijo, da se ob učenju kaligrafije razvija človekov temperament in umirjenost. Izboljša se sposobnost opazovanja, subtilnosti, kreativnosti in samostojnosti. Ob enem pa je pridobljena veščina dobrodošla in nepogrešljiva pri oblikovanju prazničnih voščilnic, vabil, pohval in priznanj, na katere so tečajniki še posebej ponosni. Ali ste vedeli, da je Jorge Lorenzo, 6 kratni svetovni prvak v razredu moto GP razkril skrivnost, ki ga uvršča na vrh svetovnega pokala? Po priporočilu psihologov 6 let vsak dan vadi vaje iz kaligrafije, za več zbranosti in samozavesti.

Delavnica je sestavljena interaktivno in medgeneracijsko saj vsi pričnemo pot v isti točki. Torej postopno korak po korak spoznavamo oblike in gradnike, iz katerih, skozi delavnico sestavljamo črke. Seznanimo se s kotom, pod katerim držimo pero. Pišemo z dvo debelinskimi peresi in skozi proces spoznavamo osnovne povezave med črkami in strukturo izgradnje posameznega stila pisave.

Na delavnici se bomo lotili osnovnega, okroglega stila pisave, imenovanega karolinška minuskula. Ker so udeleženci različno stari in spretni se v individualnem ritmu približujemo cilju. Z novo osvojeno veščino izpisati svoje ime in priimek.

JVIZ in VVZ OŠ J. Hudalesa Jurovski Dol

neimenovano