Lani smo pod okriljem Čebelarske zveze Slovenije v mesecu novembru predstavili projekt »Dan sajenja medovitih rastlin«, ki bo letos prvič izvedeno v soboto, 26. 3. 2022. Namreč čebelarji se vsi skupaj dobro zavedamo, kako pomembno je ohranjanje našega okolja, saj vsaka negativna sprememba v njem vpliva in jo tudi med prvimi občutijo naše čebele in ostali opraševalci.
Pri tem prvem koraku naprej po spremembah in tudi podpori so pristopili s strani Zavoda za gozdove Slovenije. Tako so pripravili strokovna navodila, kako posaditi medovite sadike. Nastopil je tudi že čas delitve medovitih sadik, ki smo jih zagotovili s pomočjo donatorjev in sponzorjev projekta. Seznam le-teh je objavljen na spletni povezavi https://www.czs.si/content/dansajenja_partners in se jim na tem mestu tudi zahvaljujemo, da so začutili, kako pomembno je ohranjanje našega okolja za prihodnje rodove.
Seznam medovitih sadik, ki smo jih zagotovili, je naslednji: maline, robide, gorski javor, divja češnja, navadna smreka, navadna jelka, pravi kostanj, divja hruška, jablana, velikolistna lipa, hermelika in sivka. Pri tem je treba omeniti, da je tudi Zavod za gozdove Slovenije zagotovil medovite sadike dreves, ki se bodo sadila na lokacijah po Sloveniji, ki jih je pripravil zavod. Seznam lokacij je objavljen na https://www.czs.si/ . S tem se bodo posadila še dodatna medovita drevesa v naš prostor. K projektu so pristopile tudi številne občine, ki bodo ob rojstvu otrok podarile staršem medovita drevesa, hkrati pa bodo svoje parkovne površine pokosili, ko bodo rože na njih odcvetele.
Sedaj prihaja čas, ki je namenjen za sajenje medovitih rastlin kot tudi medovitih dreves. Vsak izmed nas ima možnost in priložnost, da se priključi projektu. Bodisi, da se priključi na eni izmed lokacij s strani zavoda. Lahko se priključi tudi čebelarskim društvom in skupaj posadite medovite sadike, ki so bile zagotovljene s strani sponzorjev in donatorjev. Lahko pa tudi sami posadimo medovite rastline v cvetlična korita na balkonih ali na vrtu. Čebele in ostali opraševalci nam bodo čez leto zelo hvaležni, saj bodo na cvetočih delih rastlin nabirale potrebno hrano (medičino in cvetni prah), ki jo potrebujejo za nemoten razvoj svojega zaroda. In naj postane naša dežela ne samo lepa, ampak tudi cvetoča z medovitimi rastlinami.
Več o projektu pa na
Pripravil: Tomaž Samec, vodja projekta na ČZS