S ČIM IN KAKO OGREVATI?

Energija je dragocena

V zadnjih letih je vse bolj aktualno vprašanje kako v zimskih mesecih ogrevati stanovanja in sanitarno vodo, saj cene vseh energentov letijo v nebo. Veliko uporabnikov kurilnega olja in plina je že prešlo na ogrevanje s toplotno črpalko v kombinaciji s sončnimi elektrarnami, podoben trend je zaznati tudi pri večini novogradenj. Kakorkoli je ogrevanje na elektriko za končnega uporabnika najbolj »čisto« oziroma »zeleno«, pa je vendarle potrebno razmisliti tudi, iz kakšnega vira ta energija prihaja (premog, plin, voda, sonce, zemlja,..). Ne glede na način pridobivanja električne energije pa nas bo v zimskem času verjetno še precej bolela glava, če imamo ogrevanje vezano na električno energijo. Ob opuščanju fosilnih goriv (plin, kurilno olje) si je marsikdo, tudi v mestnem okolju, kot dodatno ogrevanje zamislil kamin oziroma ogrevanje na drva, ki pa glede zdravja niso tako nedolžna, kot bi se zdelo na prvi pogled.

Ogrevanje na drva je za marsikoga še vedno najcenejše. Predvsem to velja za primestna naselja in razpršeno gradnjo, kjer ima veliko uporabnikov lastne gozdove, zato je tudi malo možnosti, da bi prešli na bolj čiste energente. Ne glede na to je potrebno poudariti nekaj vidikov, ki so pri kurjenju z drvmi zelo pomembne in omogočajo višji energijski izkoristek, manjše izpuste v zrak in manjše požarno tveganje:

  • Izolacija toplotnega ovoja in po potrebi sanacija zgradbe z vgradnjo novejšega stavbnega pohištva, ki omogoča manjše izgube in s tem manjšo potrebo po gorivu;
  • Energetsko učinkovita peč, skladna s standardi kakovosti, redno pregledana in vzdrževana;
  • Redni dimnikarski pregledi in vpis naprave v državne evidence;
  • Ustrezno pripravljeno naravno gorivo, ki je le suh les primerne kakovosti, brez primesi, lesnih odpadkov, obdelave, vlage in drugih odpadnih materialov. Odpadki niso primerni za kurjenje;
  • Pravilen način kurjenja s katerim zagotavljamo največji izkoristek goriva in najmanjše emisije v zrak.

Od upoštevanja vseh teh vidikov je odvisno koliko in katere emisije bomo spuščali v zrak in kakšen bo vpliv na zdravje ljudi.

1

 

 

 


Vir slike: Finance

Kurilna sezona povzroča višje emisije

Na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo v sodelovanju z NIJZ poudarjajo, da slaba kakovost zunanjega zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki. Zrak v Sloveniji najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso. Še posebej problematične so vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Od velikosti delcev in njihove sestave je odvisno, kako globoko v dihala potujejo in kakšne posledice povzročajo. Najmanjši delci prodrejo globlje v pljuča in nato v kri, ta pa jih raznese v vse organe, kjer povzročajo vnetja. Zato želijo pred kurilno sezono širšo javnost ozavestiti in opolnomočiti z nasveti o pravilnem kurjenju, izbiri in nakupu lesne biomase ter pomembnosti vzdrževanja kurilnih naprav.

Čeprav so onesnaževala očem nevidna, še ne pomeni, da jih ni oziroma ne vplivajo na naše zdravje. Vsakoletne meritve nedvomno dokazujejo povišane vrednosti v zimskem času, še posebej so koncentracije višje v predelih kurjenja s fosilnimi gorivi.

EKO sklad

Pri EKO skladu so še vedno na voljo subvencije za zamenjavo dotrajanih malih kurilnih naprav; za prejemnike socialne pomoči lahko subvencija znaša tudi do 100%.

Vse subvencionirane kurilne naprave so na ekoskladovih seznamih in so zakonsko preverjene glede ustreznosti. Svetovalci EKO sklada vam bodo z veseljem pomagali pri izbiri primernega ogrevalnega sistema in vas seznanili z možnostmi subvencioniranja ali kreditiranja. Na svetovanje se je potrebno naročiti.

Služba

Naslov

Telefon

e- mail

ENSVET

Tkalski prehod 4, Maribor

02 23 42 363, 

070 574 630

Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

ENERGAP

Smetanova ulica 31, Maribor

02 234 2360

Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

Več podatkov in napotkov na to tematiko je na voljo na spletnih straneh:

SKUPNA OBČINSKA UPRAVA
Skupna služba varstva okolja
Irena Kozar

21

AMBROZIJA - ŠKODLJIV VPLIV PREPREČIMO Z ODSTRANJEVANJEM

Običajno začne v drugi polovici julija pri nas cveteti pelinolistna ambrozija. Je tujerodna invazivna vrsta, ki je k nam prišla iz Severne Amerike pred več kot 100 leti. Zatiranje ambrozije je obvezno, saj je škodljiva za zdravje in kmetijstvo.

Čas za akcije odstranjevanja

Kdorkoli na svoji posesti opazi rastišče pelinolistne ambrozije (Ambrosia artemisiifolia), jo mora obvezno odstraniti, saj tako narekujejo predpisi (Odredba o ukrepih za zatiranje škodljivih rastlin iz rodu Ambrosia, Ur. l. RS, št. 63/10). Najbolje je to narediti pred cvetenjem in zorenjem semen.

Predpisan je tudi način odstranjevanja, in sicer mora lastnik:

  • odstraniti škodljive rastline s koreninami vred ali odstraniti njihov nadzemni del na način, da se škodljiva rastlina v tej rastni dobi ne obraste več;
  • opraviti nadaljnja redna opazovanja zemljišč v rastni dobi do konca septembra.

Priporočljiva je zaščita z rokavicami in oblačili, ki preprečijo stik rastlin s kožo. Če rastlina že cveti, uporabite dodatno zaščito z očali in masko. Alergikom se stik z rastlino odsvetuje.

Postopki odstranitve

Ministrstvo za naravne vire in prostor priporoča naslednje postopke odstranitve:

  • ročno puljenje, prekopavanje, ožiganje s plamenom;
  • košnja ali mulčenje na višino 2 cm tik pred cvetenjem (kombinirati s prekopavanjem ali ožiganjem in/ali herbicidi);
  • večkratna košnja in vsejavanje trave;
  • površine z večletno vegetacijo kosimo ali ožigamo enkrat letno, preden se vegetacija strne;
  • v senci ali gostem posevku žvrklja oslabi;
  • kombinirati mehanske in kemične ukrepe.

Odstranjene rastline, ki še ne cvetijo ali semenijo, lahko odvržemo med biološke odpadke ali na kompost.

Še nekaj koristnih informacij

Ambrozija je razširjena v nižinah po vsej Sloveniji - raste zlasti ob prometnih cestah, ob vodah, na nasipih in smetiščih, ob železnici, na robovih njiv in na zapuščenih njivah. Semena so trdoživa in lahko ostanejo kaljiva do 40 let.

Pogosto se jo zamenjuje z navadnim pelinom, vendar ima slednji liste na spodnji strani sive. Ambrozija ima zelene liste, ki so dvakrat pernato deljeni in brez dlačic. Steblo pa je poraslo z dlačicami.

Koristne informacije so zbrane v zloženki:

https://www.gov.si/assets/organi-v-sestavi/UVHVVR/Zdravje-rastlin/Mednarodno-leto-zdravja-rastlin/Gradiva/Ambrozija_zlozenka.pdf

Čas cvetenja lahko preverite na spletni strani Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH): https://www.nlzoh.si/storitve/cvetni-prah/semafor/

foto ambrozija NLZOH

 

 

 


Pelinolistna ambrozija (vir: NLZOH)

Viri:
https://www.nlzoh.si/ambrozija/
Ambrozija /pelinolistna ambrozija / žvrklja (lat. Ambrosia artemisiifolia) | GOV.SI
Škodljivi organizmi rastlin | GOV.SI

pdfAmbrozija zlozenka.pdf

Pripravila:
Skupna občinska uprava Maribor
Skupna služba varstva okolja
Mag. Živa Bobič Červek

 

Osnovni podatki

logo

Občina Sveti Jurij v Slovenskih goricah

Jurovski Dol 70b
2223 Jurovski Dol

ID za DDV: SI58481435

Kontaktni podatki

TEL: 02 729 52 50

E: obcina@obcinajurij.si

www.obcinajurij.si

Uradne ure

ponedeljek:    od 8.do 14.ure
torek:    od 8.do 14.ure 
sreda:   od 8.do 12.ure in od 13.do 17.ure
četrtek:   od 8.do 14.ure
petek:   od 8.do 13.ure

 

Meni