35. obletnica Folklorne skupine Jurovčan

Folklorna skupina Jurovčan, ki deluje v okviru Kulturnega društva Ivan Cankar Jurovski Dol, je v nedeljo 25.5.2008 ob 14.30 s prireditvijo v kulturnem domu obeležila 35 let svojega delovanja.

Folklorna skupina Jurovčan, otroška in mladinska folklorna skupina Osnovne šole Jožeta HUDALESA, so od osnovne šole do kulturnega dom prišle v povorki. Tam jih je pričakalo veliko število obiskovalcev.

V kulturnem programu so poleg domačih folklornih skupin sodelovali še Folklorna skupina Gartrož iz Nove gorice in pevska skupina SRAKE AFS Študent.

Predsednik kulturnega društva Miroslav BREZNIK je med nagovorom folklornikom povedal, da je folklorna skupina skozi desetletja delovanja plesala gorenjske, prekmurske, goričke, belokrajnske in štajerske plese. V zadnjih petih letih pa je plesala predvsem štajerske plese in dosegla svoje največje uspehe v vsej zgodovini svojega delovanja.

Vsa ta leta so člani folklorne skupine raziskovali, predstavljali in obujali ljudske običaje, navade in šege domačega kraja, in jih z ljudskimi pesmimi in plesi pretežno iz Slovenskih goric, predstavljali v svojih odrskih postavitvah.

Pri tem so bili folklorni skupini v veliko pomoč še živi nosilci te kulturne dediščine Jože ZALETINGER, Helena ŠKRLEC, Marija ŠENEKER in drugi. S pomočjo vseh folklornikov FS Jurovčan so nastale odrske postavitve: Poletne, Domlanke, Kündali bojo itn. S temi odrskimi postavitvami se je FS Jurovčan uvrščala na medobmočna in tudi na državno srečanje odraslih folklornih skupin v Beltincih. Na omenjeno državno srečanje se je FS uvrstila zaradi izvirne odrske postavitve Poletne, strokovne pomoči Nežke LUBEJ in lepo urejenih folklornih kostumov in predvsem zaradi folklornikov in mentorice FS gospe Cilke NEUVIRT, ki že vrsto let vztrajajo in jim ni vseeno, da bi v našem kraju zamrlo ljudsko izročilo.

Folklorniki FS Jurovčan so lahko ponosni, da so nastopili na Osrednji državni proslavi ob Dnevu Rudolfa MAISTRA, ki jo je neposredno prenašala slovenska televizija, v oddaji EU Burger - forum, ki ga je neposredno prenašala avstrijska televizija, na tradicionalnem Ballu – plesu v folklornih kostumih v Hatbergu, na osrednji proslavi glavnega mesta Gradiščanske ob Avstrijskem državnem prazniku v Eisenstadtu, na srečanju treh dežel Avstrije, Italije in Slovenije v Baernbachu, na Srečanju Slovencev »Pod brajdami« v Nürnbergu, v Berlinu, kjer so bili na obisku pri Slovenski katoliški misiji.

S temi nastopi se je FS JUROVČAN uveljavila doma in v širšem prostoru. S tem je veliko pripomogla za promocijo kulture svojega kraja, občine Sv. Jurij v Slovenskih goricah in tudi R Slovenije.
Veliko naporov, truda in odpovedovanja je potrebno, da kakovostna rast folklorne skupine ne upade, ampak nadgrajuje svojo kulturno poslanstvo ohranjanja plesnega in pevskega ljudskega izročila ter prikazovanja ljudskih šeg in običajev. Mentorici g. Cilki NEUVIRT in folklornikom FS Jurovčan je prav to v zadnjih petih letih uspelo.
Strokovni ocenjevalci na različnih srečanjih so o skupini zapisali: izkušena skupina, imajo ljudsko gledališče, plesno suverena skupina, lepo izdelani in vzdrževani kostumi, uigrani godci s pravim občutkom za ples itn.

FS Jurovčan je ob 35 letnici izdala Bilten v katerem je opisala in dokumentirala svoje delo v zadnjih petih letih.

Folklorni skupini Jurovčan in njenim članom so bila podeljena naslednja priznanja:

JUBILEJNE ZNAČKE SKLADA REPUBLIKE SLOVENIJE

Cilka NEUVIRT, za 30 let vodenja in mentorstva FS
Folklorna skupina Jurovčan, za 35 let delovanja.

JUBILEJNO PRIZNANJE OBMOČNE IZPOSTAVE SKLADA

Nad 30 let udejstvovanja v ljubiteljski folklorni dejavnosti:
1. Cvetka in Roman ČRNČEC

Nad 25 let udejstvovanja v ljubiteljski folklorni dejavnosti:
1. Milenka SRNKO

Nad 20 let udejstvovanja v ljubiteljski folklorni dejavnosti:

1. Vera in Ivan DIVJAK, Jože KRANER in Franc ČRNČEC

JUBILEJNE ZNAČKE SKLADA
MAROLTOVA ZLATA ZNAČKA - Nad 15 let udejstvovanja v ljubiteljski folklorni dejavnosti

1. Miroslav PUHNER in Ivan ROŽMAN
MAROLTOVA SREBRNA ZNAČKA - Nad 10 let udejstvovanja v ljubiteljski folklorni dejavnosti

1. Franci ŠNAJDER, Slavko MIHELIČ, Miroslav BREZNIK, Darinka SENEKOVIČ, Ana ČRNČEC in Darinka KRAMBERGER
MAROLTOVA BRONASTA ZNAČKA - Nad 5 let udejstvovanja v ljubiteljski folklorni dejavnosti

1. Suzana NAJDENIK in Branko ZELENIK

PRIZNANJA ZVEZE KULTURNIH DRUŠTEV SLOVENSKIH GORIC ČLANOM FOLKLORNE SKUPINE, KI SO AKTIVNI ČLANI MANJ KOT 5 LET

1. Anita SARJAŠ, Mitja PERKO in Branko JAGER

ZAHVALA KD IVAN CANKAR JUROVSKI DOL NA PREDLOG FS JUROVČAN

Zahvalo so prejeli plesalci in godci, ki so v zadnjih petih letih prenehali plesati in igrati, logistično osebje ter zaslužni zunanji sodelujoči s FS Jurovčan.

Plesalci in godci: Alenka PERKO, Vladimir ŠKRLEC, Ana ŠKRLEC, Majda SIRK, Ivan SENEKOVIČ, Simona SENEKOVIČ in Ana VURCER

Folklorna svetovalka in ocenjevalka: Nežka LUBEJ

Logistično osebje:

Berta MAČEK in Jelka BREZNIK za vzdrževanje in pripravo folklornih kostumov.

Darja ORNIK, Karel KURNIK, Bogomira ROTMAN in Rudolf LORBEK za pomoč pri koordinaciji in organizaciji nastopov FS.

Župan Občine Sv. Jurij v Slovenskih goricah g. Peter ŠKRLEC se je članom FS Jurovčan zahvalil za njihovo dolgoletno uspešno ljubiteljsko delo in jim podelil darilni bon za kopanje in kosilo v Termalnem parku Terme Ptuj.

{phocagallery view=category|categoryid=81|limitstart=0|limitcount=0}