17. OBČINSKI PRAZNIK OBČINE SV. JURIJ V SLOV. GORICAH

V petek, 21.4. 2023 je v kulturnem domu v Jurovskem Dolu potekala osrednja slovesnost ob 17. občinskem prazniku Občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah. Ob številnih domačinih se je slovesnosti udeležil poslanec v državnem zboru Franc Breznik ter župani in podžupani sosednjih občin.

V mesecu aprilu, ko narava z vsem svojim razkošjem zastavlja nov krogotok je praznik Občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah in ljudi, ki živimo v njej. To je praznik vseh nas, ki smo si svoja življenja ustvarili v osrčju doline ob Globovnici, kjer pod podobo Svetega Jurija že več kot šest stoletij pričakujemo, da nam naš zavetnik na svoj god prinese pomlad in nov začetek. Čeprav je za nekatere Občina Sveti Jurij v Slovenskih goricah tam nekje »na vzhodu« prava neznanka, je to za nas domačine prostor za danes in za prihodnost.

Tukaj lahko vidimo naše korenine, tradicijo, kulturo. V ta kraj smo položili vsa svoja upanja in pričakovanja, svoje znanje in sposobnosti, svoj človeški in domoljubni pogum.

Lahko smo ponosni na vse to in veseli, da imamo kaj praznovati.

Na prireditvi, ki jo je zaznamovalo domoljubno vzdušje, so nastopile učenke 6. razreda baleta na Konservatoriju za glasbo in balet Maribor, Podružnične šole v Lenartu, s slovensko pesmijo pa so prireditev obogatili Jurovski oktet, skupina Cantare ter Eva Kurnik in Matic Lorbek.

Župan Občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah Peter Škrlec je v svojem govoru predstavil pomen Svetega Jurija, na kratko pa je orisal tudi v zadnjem letu izvedene investicije in projekte ter okvirne načrte za prihodnje obdobje.

Osrednja slovesnost je bila priložnost za poklon vsem, ki so prispevali pomemben delež k napredku, ugledu in promociji Občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah.

Plaketo župana je prejela Veteranska ekipa nogometnega kluba Jurovski Dol. Ekipa je v lanskem letu postala državni podprvak, kar je največji uspeh katerekoli selekcije nogometnega kluba Jurovski Dol in s tem tudi eden največjih športnih uspehov v Jurovskem Dolu.

Priznanja Občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah so prejeli:

• Kazimir Najdenik za dolgoletno uspešno delo v Lovski družini Sveti Jurij in na drugih področjih družbenega življenja.
  • Luka Sambolec za dolgoletno uspešno delo v Športnem društvu Sveti Jurij in na drugih področjih družbenega življenja.
  • Darinka Kramberger za dolgoletno uspešno delo v Kulturnem društvu Ivan Cankar Jurovski Dol na folklornem področju.
  • Branko Lorbek za dolgoletno uspešno delo na področju župnijske Karitas in drugih organizacij v občini.

Jurijev srebrnik sta prejela:

• Peter Dvoršak za dolgoletni bogat prispevek h kvaliteti življenja v občini na humanitarnem in kulturnem področju v občini in izven nje.
  • Vojko Bračko za več kot 50 – letno ljubiteljsko udejstvovanje na kulturnem področju v občini in izven nje.

Najvišje priznanje Občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Jurijev zlatnik je prejel Roman Črnčec .

Roman Črnčec je po duši gasilec, folklornik in pevec. S svojo petdesetletno prisotnostjo, osebno pripadnostjo in aktivnim vključevanjem na gasilskem, kulturnem, humanitarnem in drugih področjih je veliko prispeval h kvaliteti družbenega in družabnega življenja ter bivanja v občini in izven nje.

V Občini Sveti Jurij v Slovenskih goricah bi lahko rekli, da je mesec april naš mesec. Že leta ga po tradiciji družabno obogatimo in se na tak način s prireditvami, ki segajo skoraj do polovice meseca maja povežemo v celoto z domačimi društvi, organizacijami in posamezniki ter seveda z vsemi, ki nas v našem zelenem raju radi obiščejo.

Po prireditvi je sledila otvoritev likovne razstave, ki so jo pripravili člani likovne skupine, ki deluje v okviru Kulturnega društva Ivan Cankar Jurovski Dol. Svoja dela so na ogled postavili Ana Bauman, Gabrijela Klobasa, Jožica Andrejč, Bojana Komperšak, Tanja Škrlec in Rudi Tetičkovič.

Slovesno prireditev smo zaključili z željo, da Jurovčani svoj domači kraj še naprej skrbno gradimo in negujemo v dobrem in kot čas kdaj prinese, tudi v slabem. Ob vseh materialnih investicijah je pomembna tudi skupnost razumnih in ponosnih ljudi, ljudi, širokih v pogledih in v nesebičnih dejanjih. Oder našega življenja je namenjen predvsem temu in vsem nam daje priložnost, da vanj zarišemo svojo sled.

Po prireditvi je v avli Fredija Neuvirta sledilo še druženje gostov in domačinov ob pogostitvi in kozarčku Jurijevega vina.

Zapisala:
Vida Ornik