Leto se počasi in vztrajno bliža h koncu, v zraku pa je že čutiti pričakovanje utripa bleščečih luči in številnih družabnih srečanj, ki ji prinese veseli december. Pred vrhuncem prednovoletnega dogajanja smo se v Jurovskem Dolu še malce umirili in prisluhnili moči, ki jo ima beseda. V kulturnem društvu Ivan Cankar Jurovski Dol smo pripravili še eno v nizu tradicionalnih prireditev – literarni večer.
Prvi literarni večer smo v omenjenem društvu pripravili novembra leta 2019 kot eno od prireditev v okviru projekta Oživitev trškega jedra in ga nekoliko poetično poimenovali Poezije pod Roškarjevo trto.
Tako smo se v petek, 15.11. 2024 ponovno zbrali pod podobo znanega, spoštovanega in predolgo pozabljenega domačina, klenega Slovenca in velikega domoljuba Ivana Roškarja.
Ta večer smo v goste povabili Aleksandro Papež.
Aleksandra nam je znana kot knjižničarka v knjižnici Lenart, kot izvajalka pravljičnih uric za otroke in odrasle, ob tem pa opravlja še veliko drugih vlog. Je napovedovalka oziroma voditeljica različnih prireditev v Občini Lenart in tudi na območju Slovenskih goric, zapisovalka lokalnih zgodb, ki jih lahko beremo v Štajercu, tedenski prilogi dnevnika Večer, je podpornica lokalnih izdelkov in organistka ter avtorica fb strani 7 g vitamina B.
Skozi Aleksandrino pripoved o poklicnem udejstvovanju in zasebnem življenju smo spoznavali, da imajo vse njene dejavnosti eno skupno točko, ki bi jo lahko poimenovali ljubezen do kulturnega izražanja, saj se njeno udejstvovanje vrti okoli besed, knjig in glasbe. Iz njenega literarnega izražanja pa veje misel, da je Aleksandra aktivna ustvarjalka pestrih in raznolikih zgodb ter srčna zagovornica življenjske preprostosti in hvaležnosti.
Delček Aleksandrinega literarnega ustvarjanja je predstavila njena sodelavka iz knjižnice v Lenartu in seveda nepogrešljiva ljubiteljska kulturna ustvarjalka v Jurovskem Dolu Zdenka Krautič.
Ker je to leto posvečeno generalu in pesniku Rudolfu Maistru – Vojanovu, smo se ob tej priložnosti spomnili tudi nanj. Aleksandra nam je namreč doživeto predstavila zgodbo Deklica in general.
Aleksandra si je dom ustvarila z znanim harmonikarjem Sinišo Čehom, ki ima v njuni hiši učilnico, v kateri z veliko vaje oblikuje mlade glasbene talente v dobre harmonikarje. Tako so večer popestrili mladi glasbeniki, domačini iz Jurovskega Dola, ki se učijo igranja na diatonično harmoniko v glasbeni šoli Siniše Čeha. Nastopili so Anej Lorber, Gal Hager, Tjan Šenekar in Anej Pavalec.
Večer je z izbranimi pesmimi popestril tudi Cerkveni pevski zbor župnije Sveti Jurij v Slovenskih goricah z zborovodkinjo Vesno Breznik.
Prijeten pogovor smo zaokrožili z mislijo, ki jo je Aleksandra zapisala na svoji strani 7 g vitamina B in bi si zaslužila mesto v okvirju na steni vsakega doma:
« V sodobnem svetu potrebujemo skodelico pameti, sod ljubezni do sebe in drugih ter morje potrpljenja.
Pa (vsaj) eno sladico na dan.«
V omenjenem večeru je bila na ogled tudi likovna razstava, ki so jo pripravili člani likovne skupine kulturnega društva Ivan Cankar Jurovski Dol.
Prijeten večer smo zaključili ob pogostitvi in sproščenem klepetu.
Zapisala: Vida Ornik
Fotografije: Maksimiljan Krautič