DESETA OBLETNICA DUHOVNIŠKEGA POSVEČENJA MAG. SEBASTIJANA VALENTANA

V nedeljo, 28. junija 2020, je bil v župnijski cerkvi Sv. Jurija v Jurovskem Dolu ne le cerkveni, ampak nasploh kulturni dogodek. Deseto obletnico duhovniškega posvečenja je namreč obhajal domačin mag. Sebastijan Valentan, ki je pred desetimi leti v omenjeni cerkvi zapel svojo novo mašo.

Na lep sončen dan je slavljenca pri oltarju najprej pozdravila predstavnica župnijskega pastoralnega sveta, Vida Ornik, ki je orisala njegovo dosedanjo bogato življenjsko pot. Spomnila je, da je prva tri leta duhovniške službe opravljal kot kaplan v Ravnah na Koroškem in nato še eno leto v Lenartu v Slov. goricah. Za tem je sledilo dodatno študijsko izpopolnjevanje. Predstojniki so ga poslali na podiplomski študij v Rim. Na papeški univerzi Santa Croce je magistriral iz kanonskega prava, sedaj pa tam zaključuje še doktorat iz področja državnega religijskega prava in evropskega prava človekovih pravic. Je avtor številnih znanstvenih člankov in drugih del, pred leti so izšle tudi štiri njegove pesniške zbirke.

V imenu Občine Sv. Jurij v Slov. goricah je mag. Valentana zaradi odsotnosti župana nagovoril podžupan Miroslav Breznik. Ob izraženih čestitkah je pridal, da je občina ponosna na jubilanta in mu v dar izročil duhovniško štolo, ki naj jo rad nosi, ko bo maševal v domačem kraju ali kjerkoli po svetu.

Vse zbrane pri slavnostni sveti maši je nato pozdravil domači župnik in dekan dr. Janko Görgner. Obhajanja okroglega jubileja so se udeležili odlični gostje: evropska poslanka Ljudmila Novak, veleposlanik Republike Slovenije pri Svetem sedežu v Vatikanu mag. Jakob Štunf, predsednik znanstvene ustanove Alma Mater Europea Maribor prof. dr. Ludvik Toplak, dolgoletni župan občine Cankova Drago Vogrinčič in drugi. S slavljencem so somaševali naddekan in častni kanonik Anton Fras, župnik na Sv. Ani v Slov. goricah, prodekan Teološke fakultete in predsednik Metropolitanskega cerkvenega sodišča v Mariboru prof. dr. Stanislav Slatinek ter rektor Slomškovega zavoda prof. dr. Ivan Štuhec, ki je bil tudi slavnostni pridigar. Slednji je v svojem nagovoru spomnil, da skoraj vsi ljudje priznavajo, da je »nekaj nad nami«, ko pa jih vpraša, kaj je ta »nekaj«, mnogi ne znajo ali nočejo odgovoriti. Verni vemo, da je ta sila Bog, ki nas je ustvaril in ki nam je pripravil prostor v nebesih, kamor smo pravzaprav namenjeni.

Pri sveti maši je prepeval domači župnijski pevski zbor pod vodstvom organistinje in ravnateljice OŠ Vesne Breznik, posebno presenečenje pa je bilo, ko je v cerkvi zadonel glas sopranistke in članice Slovenskega narodnega gledališča – Opera in balet Maribor, Andreje Zakonjšek Krt, ob soprogovi spremljavi na orglah. Zakonjškova je ob koncu zapela še znamenito Va pensiero ali Pesem sužnjev iz Verdijeve opere Nabucco, ter pesem iz dela Puccinijeve opere: O, mio babino caro.

Po končani slovesnosti so vse zbrane pred cerkvijo pričakali kmečke žene in vinogradniki, ki so poskrbeli za bogato pogostitev z domačimi dobrotami in dobro kapljico, ob kateri so se gostje in domačini še lep čas zadržali v sproščenem pogovoru. To je bil znova dan, ki ga je naredil Gospod.

Zapisala: Adrijana Seršen

Exp 1349Exp 5053Exp 5061Exp 5075Exp 5099Exp 5103Exp 5105Exp 5108Exp 5109Exp 5111

Foto: Maksimiljan Krautič