OBČINSKI PRAZNIK PRI SVETEM JURIJU V SLOVENSKIH GORICAH

Kot se vrti življenja krog, se je zavrtelo leto in Jurovčani ponovno praznujemo v objemu pomladi.  Morda nam razmišljanje o obdobju življenja,  v katerem se trenutno  nahajamo, ni preveč blizu, vendar v nasprotju s telesom, ki ga leta življenja preoblikujejo, človekova duša ostaja sijoča, iskriva, večno mladostna.   In kdo je lahko v svojem bistvu bolj iskriv, ljubezniv in sijoč kot naši mladi občani, ki obiskujejo vrtec in  Osnovno šolo Jožeta Hudalesa v Jurovskem Dolu. Prav njim smo v petek, 26. 4. 2019 prepustili oder, da so nam popestrili  slovesnost ob 13. prazniku  Občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah. Otroci iz skupin Zvezdice in Sončki z vzgojiteljicami, mladinski pevski zbor, vokalna skupina in šolski ansambel ter Tijana Škrlec z mentorico Metko Caf so se trudili, da so v prazničnem večeru prebudili otroka v nas. Prireditev sta obogatili tudi skupini, ki že vrsto let dajeta kulturni utrip našemu kraju,  Jurovski oktet in mladinska folklorna skupina Jurovčan.

Našemu praznovanju so se pridružili tudi gostje. Z nami so praznovali:
• Poslanec DZ, g. Franc Breznik,
• Župan občine Benedikt, g. mag. Milan Repič,
• Župan občine Sv. Trojica, g. David Klobasa,
• Župan občine Cerkvenjak, g. Marjan Žmavc,
• Podžupan občine Sv. Ana, g. Drago Ruhitel ,
• Podžupanja občine Lenart, ga. Urška Možina,
• Podžupanja občine Šentilj, ga. Lidija Šarić,
• Ravnatelj OŠ J. Hudalesa Jurovski Dol, g. Stanislav Senekovič,
• Župnik in dekan dr. Janko Görgner,
• Duhovni pomočnik v župniji Dr. Boštjan Lenart.

Ob občinskem prazniku je osrednja pozornost namenjena prejemnikom priznanj. Med nami je namreč veliko posameznikov,  ki gradijo našo skupnost in so bili prepoznani kot tisti, ki soustvarjajo društva in družbo, so ostalim v oporo, pomoč in  vzor ter so nosilci pozitivnega, srčnega, boljšega. Zaslužijo si, da jim povemo: opazili smo vas, cenimo vas, hvaležni smo vam.

Priznanja so prejeli:
1. Saša Urbanič iz Jurovskega Dola za 30 letno športno udejstvovanje v kraju, delo z mladimi športniki  in širjenje prepoznavnosti društva,
2. Uroš Črnčec iz Zg. Partinja za dolgoletno zavzeto delo v športnem in gasilskem društvu ter širjenje prepoznavnosti obeh društev,
3. Olga Grabušnik iz Jurovskega Dola za  več kot 20 letno delo v društvu kmečkih gospodinj  ter širjenje prepoznavnosti društva,
4. Jelka Breznik iz Jurovskega Dola za vlogo garderoberke pri folklorni skupini Jurovčan ter  dolgoletno prostovoljno delo v kulturnem društvu na vseh nivojih prireditev.

Jurijev srebrnik sta prejela:
1. Franc Divjak z Varde za več kot 45 letno umetniško vodenje različnih glasbenih zasedb ter dolgoletno predanost ljubiteljskemu kulturnemu ustvarjanju,
2. Robert Kukovec iz Zg. Partinja za več kot 30 letno predano delo v gasilstvu na različnih nivojih ter vse prostovoljno opravljene ure, prežete  s humanitarno noto in zavzetostjo za društveno delo.

Najvišje priznanje Občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Jurijev zlatnik, je prejel:
1. Franc Fekonja iz Lenarta za več kot 70 letno delo na gasilskem področju na vseh nivojih, za postavitev temeljev današnjega društva ter delovno in moralno podporo  članom PGD Sveti Jurij.

Po končani slovesni prireditvi je v avli Fredija Neuvirta sledila še otvoritev razstave, ki so jo  pripravili člani likovne skupine Kulturnega društva Ivan Cankar Jurovski Dol. Na ogled so postavili dela, ki so nastala na 6.  Ex temporu na temo  Jurjevanje 2019.  Svoja dela razstavljajo: Jožica Andrejč, Bojana Komperšak,  Jasna Šosterič,  Andreja Zrnec, Tanja Škrlec,  Rudi Tetičkovič, Andreja Tusulin,  Liljana Cafnik, Sabina Erman, Nika Gamser in Andrej Velikonja.

Po otvoritvi razstave smo se zadržali v avli, kjer smo z domačo kapljico nazdravili z nagrajenci, gosti in seveda s svojimi bližnjimi.

V naših mislih smo bili ta večer predvsem pomladno razpoloženi. Žal pa je tako, da se kolo življenja prehitro zavrti do jeseni. Za nami prihajajo naši otroci in vnuki. Kakšen kraj jim bomo zapustili? Trudimo se uresničevati geslo, ki ga prevečkrat pozabljamo: ne desno, ne levo, ampak naprej, na bolje. Le tako bomo zmogli ohraniti naše korenine,  tradicijo, našo kulturo, upe in vero ter grobove tistih,  ki so nam izročili  ključe življenja in možnost ustvarjanja  na najlepšem koščku sveta pod soncem.

Zapisala: Vida Ornik
Foto: Foto Tone