PRIJAVA ŠKODE NA KMETIJSKIH PRIDELKIH ZARADI POSLEDIC NEURIJ S TOČO V OBDOBJU OD 10. MAJA DO 1. AVGUSTA 2023

Uprava RS za zaščito in reševanje je izdala dopolnilni sklep št. 844-31/2023-5 - DGZR o pričetku ocenjevanja škode na kmetijskih pridelkih zaradi posledic neurij s točo v obdobju od 10.5.2023 do 1.8.2023.

Zakon o odpravi posledic naravnih nesreč določa, da je nosilec kmetijskega gospodarstva upravičen do sredstev za odpravo posledic škode v kmetijstvu:

- če mu ni omogočena pridobitev državne pomoči v obliki sofinanciranja zavarovalne premije za zavarovanje kmetijske proizvodnje za tiste kmetijske pridelke, za katere iz ocene neposredne škode sledi, da je njihova proizvodnja v obdobju ugotavljanja posledic naravne nesreče manjša od običajne letne kmetijske proizvodnje za vsaj 30 %.

- če mu je omogočena pridobitev državne pomoči v obliki sofinanciranja zavarovalne premije za zavarovanje kmetijske proizvodnje za tiste kmetijske pridelke, za katere iz ocene neposredne škode sledi, da je njihova proizvodnja v obdobju ugotavljanja posledic naravne nesreče manjša od običajne letne kmetijske proizvodnje za 80 % ali več.

Kmetovalce obveščamo, da na podlagi zgoraj navedenih določil Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč za povračilo škode na kmetijskih pridelkih v letu 2023 prijavijo samo kmetijske kulture, ki so bile več kot 80% poškodovane.

Kmetje, ki so pokojninsko in invalidsko zavarovani na podlagi opravljanja kmetijske dejavnosti (kmečki zavarovanci) in so utrpeli škodo zaradi neurij in poplav v letu 2023, bodo lahko uveljavljali zmanjšanje oziroma odpis prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, če je bila poškodovanost kmetijskih pridelkov vsaj 30%, za kar je prav tako potrebno prijaviti škodo.

Občina Sv. Jurij v Slov. goricah bo prijave škode zbirala na za to predpisanem obrazcu (obrazec 2). Izpolnjen obrazec lahko pošljete po el. pošti na naslov: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled. ali ga osebno prinesete na občino, najkasneje do petka, 3.11.2023. Obrazcu je potrebno priložiti fotografije škode.

Priloge:
pdfDopolnilni sklep kmetijstvo toce 2023.pdf