STAREJŠI ZA STAREJŠE, ZA VIŠJO KAKOVOST ŽIVLJENJA

Vseslovenski projekt Starejši za starejše (SzS), v slovenskem prostoru živi in se razvija od leta 2004. Vanj je vključenih že več  kot 3.500 prostovoljcev iz skoraj 300 društev upokojencev. Pokrovitelj in še vedno gonilo projekta SzS je ZDUS. Njihova ocena je, da z obiskovanjem starejših na domu,  prostovoljci posredno prispevajo k njihovemu boljšemu počutju in zdravju. S tem do neke mere razbremenjujejo tudi zdravstvo, socialo, občine in  svojce starejših.

DU Sv.Jurij, se je projektu SzS uradno pridružilo z 1.1.2020. Od vsega začetka je bilo jasno, da bo dobra izbira koordinatorja in ekipe prostovoljcev odločilna, da bo projekt zaživel v praksi. In smo uspeli. Projekt uspešno vodi in usmerja koordinator Franci Črnčec. Ekipa 15 srčnih ljudi (koordinator ter 13 prostovoljk in 1 prostovoljec), vsi člani DU Sv.Jurij v Slov.gor., se je najprej udeležila potrebnih izobraževanj, nato so vsi tudi podpisali etični kodeks in kmalu pričeli s svojim humanim poslanstvom, kljub težkemu letu 2020 (Covid-19).

Obiskovanje starejših na domu, prijetna druženja, kdaj tudi samo za premagovanje osamljenosti, ali po potrebi konkretna pomoč za reševanje različnih težav, starejšim veliko pomenijo. Pa tudi prostovoljcem. Takšno, vsega spoštovanja vredno poslanstvo, seveda ne zmore opravljati vsak. Prostovoljec v program Szs je lahko le srčen človek, ki mu je mar za sočloveka.

Namen obiskov za morebitno pomoč, je tudi sicer graditi dobre medčloveške odnose v lokalnem okolju. Projekt podpira občina Sv.Jurij, kot sopogodbenica programa SzS.

“Danes jaz pomagam tebi, jutri bo morda kdo drug pomagal meni…”. Tako razmišljajo naši prostovoljci. Globoko v sebi čutijo, da delajo nekaj dobrega, za obiskane in za celotno lokalno skupnost. V letošnjem zahtevnem letu je bilo izvedenih že nad 90 obiskov na terenu. Večina obiskanih je bila obiska vesela in si želi tudi  naslednjih srečanj, kar je dobra popotnica za uspešen razvoj programa v prihodnje.

Prostovoljke in prostovoljci po različnih zaselkih občine Sv.Jurij so:

- Jurovski Dol: Jožica Andrejč, Marija Divjak, Jelica Vogrin
- Malna: Cvetka Škrlec,  Majda Draškovič
- Spodnji Gasteraj: Olga Kamenšak, Rolanda Ljubec
- Srednji in Zgornji Gasteraj: Štefanija Komperšak
- Zgornje Partinje: Marinka Najdenik, Jožica Roger, Anica Došler, Darinka Potočnik
- Varda: Danica Dajčman
- Žitence: Jožef Majer

V naslednjih tednih in mesecih vsi starejši od 69 let lahko pričakujejo kontakt prostovoljca za njihov teren in po dogovoru tudi njihov obisk.

Koordinator in prostovoljci se sestanejo enkrat mesečno. Koordinatorju podajo poročilo o številu izvedenih obiskov, se tudi pogovorijo o morebitnih težavah. Svoje delo opravljajo brezplačno .

Ob srečanju v avli kulturnega doma v Jurovskem Dolu, se je predsednica DU Sv.Jurij koordinatorju in vsem prostovoljcem zahvalila za njihov doprinos k uspešnemu zagonu projekta. Ob tem pa tudi izrazila zaskrbljenost, ali bodo obiski na terenu v nadaljevanju letošnjega leta sploh izvedljivi, zaradi vse težjih epidemioloških razmer.

Vsem je zaželela veliko zdravja in pozitivne energije tudi za v prihodnje.

Hermina Križovnik, preds. DU Sv.Jurij

IMG 8527IMG 8529IMG 8530