Dajmo tekstilu novo uporabno vrednost
Skladno z evropsko direktivo je od 1. 1. 2025 obvezno ločeno zbiranje odpadnega tekstila. Tega torej ni več dovoljeno odlagati med mešane komunalne odpadke, ampak jih je potrebno oddati v zbirne centre ali posebne zabojnike za rabljena oblačila.
Namen ločenega zbiranja je predvsem možnost ponovne uporabe oziroma recikliranje in s tem zmanjševanje količine odpadkov in sežiga. Prizadevanje za ponovno uporabo, popravilo, dodelavo ali povsem novo izdelavo tekstilnih izdelkov pa prinaša tudi ekonomsko korist, saj lahko tekstil koristno uporabimo. Večja ozaveščenost ljudi o pomenu ločevanja odpadkov in možnosti uporabe pa bo pripomogla k večji odgovornosti za varovanje okolja.
Zbran tekstil se preda pooblaščenim prevzemnikom v ponovno uporabo ali v recikliranje. Večji delež zbranega odpadnega tekstila se preda v ponovno uporabo; iz tekstila, ki ni več primeren za ponovno uporabo se izdelujejo bombažne krpe, del gre v industrijsko recikliranje iz katerega nastanejo novi izdelki, manjši (neuporabni) del pa v termično obdelavo.
Vir slike: internet Big Bang
V zbirnih centrih je mogoče že sedaj ločeno oddati oblačila in tekstilne izdelke. Ključno je, da se tekstil odlaga čist in suh, saj to omogoča njegovo nadaljnjo predelavo ali ponovno uporabo.
Poleg zbirnih centrov je mogoče odpadni tekstil oddati tudi v ulične zbiralnike za rabljen tekstil (oblačila, posteljnino, krpe, torbe,..) različnih humanitarnih organizacij, v trgovine za rabljena oblačila (Second hand shop), pa tudi v določene trgovine, ki zbirajo rabljena oblačila za predelavo. Nekatere ustanove organizirajo izmenjevalnice oblačil, kamor lahko prinesete določene rabljene kose oblačil in jih zamenjate za druge, še uporabne.
Vir slike: internet Moja občina
V komunalne odpadke se torej lahko odvrže le tisti tekstil, ki ga ni mogoče predelati, ponovno uporabiti ali reciklirati (npr. močno umazan, manjši ostanki).
Navajamo nekaj možnosti ponovne uporabe tekstila, preden se odločite, da ga dokončno zavržete:
- Prenova stare obleke: obleka, ki ni več v uporabi, jo lahko prenovite in prilagodite novim modnim trendom. Na primer, staro srajco lahko spremenite v torbo ali majico.
- Ustvarjanje novih predmetov: stari tekstil se lahko uporablja za izdelavo novih izdelkov, kot so prevleke za blazine, preproge, zavese, torbe ali celo igrače.
- Reciklaža in donacija: obleka, ki ni več primerna za nošenje, jo lahko podarite humanitarnim organizacijam ali reciklirate v nove izdelke.
- Popravilo in restavriranje: majhne luknje, raztrgani ali poškodovani predmeti se lahko popravijo, kar podaljša njihovo življenjsko dobo.
- Uporaba v gospodinjstvu: stari tekstil se lahko uporablja za čiščenje, kot krpe ali za izdelavo preprog in pregrinjal.
Vir slike: internet Občina Križevci
Odslužen tekstil, ki ga ni mogoče drugače uporabiti se odda v zbirnih centrih:
- Snaga: MOM (ZC Lahova in Plinarniška), Občina Lovrenc na Pohorju - ZC Lovrenc na Pohorju, Občina Ruše - ZC Ruše, Občina Hoče-Slivnica - ZC Hoče-Slivnica, Občina Miklavž na Dravskem polju - ZC Miklavž na Dravskem polju
- Komunala Slov. Bistrica: Občina Rače-Fram - ZC Rače-Fram (tudi ZC Pragersko, Oplotnica in Poljčane)
- Saubermacher: Občina Lenart in Sv. Jurij v Slov. Goricah - ZC Lenart
- Čisto mesto: Občina Duplek - ZC Duplek
Del besedila prirejen po: Snaga Maribor.
Januar 2025
SKUPNA OBČINSKA UPRAVA MARIBOR
Skupna služba varstva okolja
Irena KOZAR