JAVNI POZIV ZA PREDLAGANJE PREDSTAVNIKA JAVNOSTI V SENATIH ZA REŠEVANJE PRITOŽB ZOPER DELO POLICISTOV

Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja Občine Sv. Jurij v Slov. goricah na podlagi 24. čl. Statuta Občine Sv. Jurij v Slov. goricah (Medobčinski uradni vestnik, št. 26/18 – uradno prečiščeno besedilo), objavlja

za predlaganje predstavnika javnosti
v senatih za reševanje pritožb zoper delo policistov

Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja Občine Sv. Jurij v Slov. goricah poziva politične stranke in druge zainteresirane, da podajo predloge za imenovanje predstavnika javnosti v senatih za reševanje pritožb zoper delo policistov.

Ministrstvo za notranje zadeve (v nadaljevanju MNZ) je na podlagi Zakona o nalogah in pooblastilih policije (Uradni list RS, št. 15/13, 23/15 – popr., 10/17, 46/19 – odl. US in 47/19, 153/21 – odl. US, v nadaljevanju ZNPpol) pozval občine k posredovanju predlogov kandidatov za predstavnike javnosti v senatih za reševanje pritožb zoper delo policistov. V skladu z dopisom MNZ predstavnike javnosti, ki sodelujejo pri reševanju pritožb nad delom policistov na regionalni ravni, na predlog lokalne skupnosti z območja posamezne policijske uprave, imenuje in razrešuje minister za notranje zadeve.

Občine predlagajo število predstavnikov glede na število prebivalcev občine po določenem ključu, ki se določi s pozivom MNZ. Občina Sv. Jurij v Slov. goricah spada v kategorijo do 20.000 prebivalcev in predlaga enega predstavnika. Mandat traja 4 leta.

Predlagani kandidat mora biti polnoletni državljan Republike Slovenije, ki:

• ni bil pravnomočno obsojen za naklepno kaznivo dejanje, katerega storilec se preganja po uradni dolžnosti;
  • ni v kazenskem postopku za naklepno kaznivo dejanje, katerega storilec se preganja po uradni dolžnosti;
  • ni s pravnomočno odločbo obsojen za dva ali več prekrškov z znaki nasilja ali za tri ali več hujših prekrškov zoper varnost cestnega prometa, za katere so kot sankcija predpisane kazenske točke.

Za predstavnika javnosti se pričakuje:

• da ni javni uslužbenec policije (policist ali drug javni uslužbenec, zaposlen v policiji) ali funkcionar (sindikalni zaupnik) reprezentativnih sindikatov policistov;
  • da aktivno obvlada slovenski jezik in
  • je osebnostno primeren za sodelovanje v senatih za preverjanje pritožb oziroma v lokalnem okolju uživa ugled in zaupanje soobčanov, ter je na podlagi njegovega dosedanjega življenja, ravnanja in obnašanja mogoče utemeljeno sklepati, da bo svoje delo kot član senata opravljal pošteno in vestno.

Predloge je potrebno vložiti pisno in jim priložiti izpolnjeno ter podpisano Izjavo/soglasje kandidata za imenovanje predstavnika javnosti v senatih za reševanje pritožb zoper delo policistov, ki je priloga tega javnega poziva.

Pisne predloge dostavite priporočeno po pošti ali osebno na naslov Občina Sv. Jurij v Slov. goricah, Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja, Jurovski Dol 70/b, 2223 Jurovski Dol, do petka, 15.12.2023 do 13. ure (upoštevane bodo zgolj poštne pošiljke opremljene s poštnim žigom 15.12.2023, ki bodo oddane prednostno (čas dostave navadne pošiljke je 3 dni) ali dostavljene osebno).

Predlogov, ki bodo prispeli po roku, Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja Občine Sv. Jurij v Slov. goricah, ne bo upoštevala in obravnavala.

Komisija za mandatna vprašanja,
                                                                                                    volitve in imenovanja